DIY

D.I.Y. - Zrób samodzielnie dizajnerski notatnik :)

Witam Was ciepło. Dziś razem z Alicją z Ideowo.pl pokażę Wam jak samodzielnie oprawić zwykły zeszyt aby stał się wyszukanym notatnikiem zamykanym na gumkę. Jutro Dzień Ojca, być może ten własnoręcznie oprawiony zeszyt zainspiruje Was aby właśnie takim prezentem obdarować Waszych tatusiów. Ozdabiamy go i pakujemy na prezent z myślą o Tacie, stąd męska kolorystyka i oszczędność w motywach dekorujących. Ale jesteśmy pewne, że taki notatnik z dumą nosiłaby również fanka dobrego wzornictwa w swojej torebce, dlatego oprawę możecie ozdobić zgodnie z Waszymi aktualnymi zachciankami :)

własnoręcznie oprawiony notatnik
opakowany notatnik dla taty
+ pokaż całość

Poniżej możecie prześledzić jak wykonać taką oprawę. Na początek materiały:

materiały na oprawę zeszytu

1. Gruby zeszyt - my wybrałyśmy 60k, gładki w miękkiej okładce, format a5;

2. tektura z ostatniej strony dużego bloku technicznego lub rysunkowego;

3. ołówek, linijka, klej (tu wikol - najlepszy do papieru o dużej gramaturze jak tektura)

4. kawałek gumki (u nas czarna), igła i nici, ostry nożyk monterski lub inne narzędzie do zrobienia nacięcia;

5. papier ozdobny do wyklejenia wewnętrznych stron oprawy;

6. materiały do dekoracji oprawy np.: papier ozdobny (może być taki jak do pakaowania prezentów lub papier kolorowy czy z ciekawym deseniem, pożółkłe zadrukowane strony ze starych książek, sznureczek, guzik, taśma ozdobna i inne....)

No i zaczynamy:

zwymiarowanie oprawy

1. Pierwsza i najtrudniejsza sprawa to dokładne wymierzenie zeszytu i narysowanie szkicu oprawy na tekturze. Dokładnie zmierz zeszyt, nie zapominaj o grzbiecie, dodaj do każdego wymiaru po 2mm i wyrysuj to na tekturze (zakreskowany pasek na zdjęciu to miejsce na grzbiet) tak by z każdej strony pozostawić ok 4 cm. Dorysuj linie dookoła w odległości ok 4cm. Będą potrzebne na obklejenie okładki od wewnątrz. Linie wyznaczające grzbiet oraz wielkość wewnętrzną oprawy przedłuż tak aby przecieły się z liniami zewnętrznymi.

kolejne kroki oprawa zeszytu

2. Odetnij małe kwadraciki powstałe w narożnikach oraz natnij linie grzbietu do miejsca w którym zaczyna się wewnętrzny rozmiar oprawy.

3. Za pomocą linijki i ołówka wyrysuj skośne linie w miejscach pokazanych na zdjęciu i odetnij powstałe narożniki. Uważaj na grzbiet - tam powinien zostać wąski pasek tektury.

4. Przyłóż linijkę do linii wyznaczających wewnętrzny rozmiar oprawy i mocno dociskając tępą stroną nożyczek przesuń po całej długości linii. Powtórz to na każdej linii która ma się zginać czyli również tam gdzie będzie grzbiet notatnika. Zabieg ten pozwoli na równe i łatwe zgięcie tektury w pożądanych miejscach. 5. Wykonaj zagięcia tak jak na zdjęciu i przymierz zeszyt do nowego ubranka. U nas pasuje jak ulał. Mamy nadzieję że u Was też.

kolejne kroki oprawa zeszytu

6. Cienki pasek tektury będący przedłużeniem grzbietu delikatnie należy wsunąć pod kartki jak na zdjęciu.

7. Zanim przykleimy oprawę do zeszytu należy zamontować na niej gumkę która będzie służyć do zamykania. W tym celu wykonujemy dwa nacięcia o szerokości gumki na tylnej części oprawy, w odległości ok. 2 cm od górnej krawędzi i tak samo dolnej oraz tak aby gumka przebiegała w odległości ok. 3-4cm od długiej krawędzi zeszytu.

8. Delikatnie przekładamy końcówki gumki przez nacięcia tak aby ich nie rozedrzeć i tak aby jej końce znajdowały się po wewnętrznej stronie oprawy. Sprawdzamy czy nie jest zbyt długa bo będzie za luźna, jeżeli tak to obcinamy kawałek tak aby po zamknięciu zeszytu gumka była lekko naprężona.

9. dopasowaną gumkę można zszyć - ważne aby zrobić to tak żeby jej końce nie nachodziły na siebie lecz tylko się stykały (chcemy uniknąć zbędnego zgrubienia pod oprawą).

10. Zeszyt umieszczamy w oprawie i jego okładki smarujemy klejem.

kolejne kroki oprawa zeszytu

11. Po przyklejeniu okładki do oprawy, przyklejamy skrzydełka tak aby owinęły okładkę do wewnątrz.

12. Z ozdobnego papieru odmierzamy i wycinamy 2 arkusze, które przyklejamy od wewnętrznej strony okładki. Mocno dociskamy, zamykamy gumką i gotowe. (rada dla lepszego sklejenia ze sobą wszystkich elementów można położyć na zeszycie ciężką książkę i pozostawić na chwilę).

13. Tak przygotowana oprawa jest gotowa do spersonalizowania jej, bądź ozdobienia. Oto przykłady: witraczek z guzikiem i papierowa plecionka.

dekoracja wiatraczek z guzikiem
IMG_3627

Nasz notatnik ostatecznie wygląda tak:

własnoręcznie oprawiony notatnik

efekt końcowy
IMG_3634

A tak można go zapakować dla taty. Potrzebny kawałek papieru, wstążka i kawałeczek dwukolorowego sznurka. Taga z napisem można wyciąć i podpisać samodzielnie po czym wstążeczkę przewlec przez dziurkę i zawiązać kokardkę.

zeszyt dla taty
opakowany notatnik dla taty

Jak Wam się podoba nasz notatnik w takiej oprawie? Komentujcie, piszcie o swoich dokonaniach :)

Ściskają Was Lou i Alicja z Ideowo.plAby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.