Salon

Jak wykonać lamperię? Prosty przewodnik w 8 krokach!

Jak się okazuje, na Lovingit mamy dużo miłośników lamperii :) Często dostajemy od Was zapytania o to, jak wykonać lamperię, dlatego dzisiaj znajdziecie tu bardzo praktyczny poradnik, jak krok po kroku się tym zająć! Lamperia jest bardzo wyrazistym elementem aranżacji salonu, sypialni, jadalni albo innego pomieszczenia - a można to jeszcze bardziej podkreślić przez zastosowanie dwóch barw na ścianach. Pasuje do wnętrz klasycznych, ale także tych w stylu skandynawskim, nowoczesnym i w innych aranżacjach. Jeśli myślicie o lamperii w swoim mieszkaniu, spójrzcie na poniższe porady. Mam nadzieję, że te wskazówki Wam się przydadzą. I koniecznie pochwalcie się efektami :)

Jadalnia wygląda ładnie i inspirująco. Szary kolor dodaje wnętrzu szlachetnego uroku, a lamperia na ścianie w delikatny...
W jadalni znajduje się sporo ozdób ściennych. Są tu obrazki z motywami roślinnymi wystawione na półce oraz ramki z...
+ pokaż całość

Krok 1. Ustal najlepszą dla Ciebie wysokość lamperii - możesz ją dostosować do własnej aranżacji lub pozostać przy optymalnej wysokości, która wynosi 80-90 cm od poziomu podłogi. Pamiętaj, że Twój wybór ma znaczenie! Poniżej sprawdź, jaki efekt chcesz uzyskać.

Wybór wysokości lamperii (55148)
W wąskim przedpokoju znajduje się mało dekoracji, ale są one dość wyraźne. Wśród nich można wymienić grafikę w czarnej...

źródło: pinterest.com

Aranżacja salonu wyróżnia się z kilku względów. Szara lamperia na ścianie jest tym, co ją najbardziej urozmaica.

źródło: pinterest.com

Krok 2. Zastanów się, w jaki sposób wydzielisz przestrzenie lamperii - czy będzie to farba (najlepiej olejna lub akrylowa) czy też zdecydujesz się na połączenie farby i tapety. W zależności od tego, czy chcesz aby lamperia stałą się głównym elementem wystroju, czy też spokojnym tłem dla aranżacji, możesz wybrać kontrastowe połączenie (np. ciemny dół + jasna góra) lub delikatny duet bazujący na podobnych barwach, zacierający granice między lamperią, a resztą ściany.

W wysokim pomieszczeniu urządzono przytulny salon. Dominuje w nim biały kolor, jednak aranżację urozmaica też kilka...

źródło: pinterest.com

W salonie zastosowano kilka elementów, które nawiązują do skandynawskiego stylu. Połączenie bieli i drewna obrazuje tę...

źródło: pinterest.com

Krok 3. Przygotuj niezbędne rzeczy. Do samodzielnego wykonania lamperii będziesz potrzebować:

- listwy przypodłogowej białej, najlepiej o wysokości 10 cm.
- listwy dekoracyjnej oddzielającej (wieńczącej lamperię) w kolorze białym, o wysokosci mniejszej niż wysokość listwy przypodłogowej. Optymalnie to 6,5 cm.
- listwy ekranowej (ramkowej) do tworzenia ekranów lamperii. Optymalna wysokość to 4 cm.
- klej do listew.
- farbę (olejną lub akrylową) w wybranym kolorze i/lub ulubioną tapetę.

Krok 4. Przystępując do montowania lamperii, upewnij się, że z wybranej ściany zostały usunięte pozostałości po poprzedniej dekoracji, a ewentualne ubytki wypełnione. Dodatkowo zabezpiecz podłogę przed ubrudzeniem.

Na tak przygotowanej powierzchni wydziel strefy i kształty lamperii (najlepiej delikatnie ołówkiem). Jeśli decydujesz się na połączenie lamperii z tapetą, zaznacz jej obszar na ścianie.

Następnie pomaluj ścianę na wybrany kolor i przyklej tapety. Jeśli wybierzesz białą farbę na obszar lamperii, wówczas w połączeniu z białymi listwami stworzysz klasyczną, elegancką aranżację. Jeśli natomiast wybierzesz inną barwę, możesz zdecydować o połączeniu koloru z białymi listwami, lub przemalować listwy na wybrany przez siebie odcień. Dzięki takiemu działaniu Twoje wnętrze nabierze bardziej osobistego wyrazu. Jeśli zdecydujesz się na połącznie lamperii z tapetą, pamiętaj, aby wymierzyć jej długość tak, by końcowe krawędzie znalazły się pod listwą oddzielającą (wieńczącą) lamperię.

Aranżacja przedpokoju wygląda świeżo i inspirująco. Biała szafka rozświetla przestrzeń, a dekoracja z lamperii i...

Krok 5. Zanim zaczniesz docinać listwy, dokładnie sprawdź jakich wymiarów ekrany będą odpowiednie dla Twojego projektu. Pamiętaj, by zachować odpowiednie odległości między ekranami i innymi elementami ściany - na przykład drzwiami, tak, by całość prezentowała się estetycznie. Jeśli przyjmiesz, że odległość od ekranu do drzwi będzie wynosiła 20 cm, to najlepiej będzie, jeśli zastosujesz ten wymiar do wszystkich odległości.

Odległości między ekranami - jak wykonać lamperię (55135)

Podobnie jest z odległościami ekranów od listew przypodłogowych i oddzielających (wieńczących lamperię). Pamiętaj, żeby zachować takie same odstępy, zarówno na górze jak i na dole lamperii.

Przygotowanie ekranów - lamperia w domu (55136)

Krok 6. Jeśli długość którejś z Twoich ścian nie pozwala na równomierne rozłożenie ekranów lamperii o takich samych wymiarach, pamiętaj by postępować wówczas według jednego schematu:
- do zagospodarowania problematycznej ściany użyj jak najwięcej podstawowych ekranów, czyli takich o wymiarach powtarzających się na każdej ścianie - pamiętaj, by skrajne ekrany (przy drzwiach lub na końcach ściany) zawsze były jednakowych wymiarów na każdej ze ścian
- następnie wyznacz oś ściany - będzie ona jednocześnie osią środkowego ekranu lamperii
- jeśli największa możliwa liczba podstawowych ekranów zostanie wykorzystana, wówczas pilnując osi ściany i odległości pomiędzy ekranami (pamiętaj, by wszędzie była taka sama) przygotuj specjalny wymiar ekranu, który zostanie umieszczony dokładnie na środku problematycznej ściany

W ten sposób zagospodarujesz przestrzeń lamperii z wykorzystaniem ekranu centralnego. Możesz dodatkowo podkreślić jego położenie dodając w tym miejscu na przykład obraz lub grafikę nad lamperią.

PRZYKŁAD:

Tworzenie lamperii - przykład (55137)

Krok 7. Podczas docinania listew ekranowych (ramkowych) pamiętaj, by każdą z nich ciąć pod kątem 45 stopni - to bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy uzyskasz idealne połączenie poszczególnych elementów.

Porady przy samodzielnym tworzeniu lamperii (55138)

Listwy przypodłogowe oraz wieńczące lamperię docinaj pod kątem prostym. Pamiętaj, by unikać łączenia listew w bardzo widocznych miejscach na ścianie (np. na środku ściany).

Przygotowane elementy możesz zamontować na ścianie używając kleju do listew. Z pewnością pomocnym narzędziem okaże się poziomica - dzięki niej będziesz mieć pewność, że Twoja lamperia jest idealnie nałożona. Nie zapominaj również o pilnowaniu odległości!

Do łazienki wybrano kilka eleganckim dodatków, które tworzą jej klimat. Są to np. obrazy w czarnych ramkach albo blat z...

źródło: pinterest.com

Krok 8. Gotową lamperię możesz z czasem modyfikować i przemalować na inny kolor, lub zmienić tapetę.

Ekrany, które zostały przez Ciebie stworzone, nie muszą być jedynie ozdobą lamperii - mogą pojawić się także nad nią i pomóc w organizacji, na przykład, ramek ze zdjęciami. Dzięki takiemu zabiegowi uporządkujesz wspomnienia, a cała ściana zyska nietuzinkowy wygląd.

Na ścianach w salonie położono ozdobną lamperię w szarym kolorze. Czarne dodatki podkreślają elegancki, ale też nieco...

źródło: pinterest.comAby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.