DIY

Niedzielne DIY: Jak zrobić modny szewron na poduszce?

Jeśli uwielbiacie samodzielnie wykonywać małe artystyczne cudeńka, dobrze trafiliście! Dzisiaj coś wymagającego nieco więcej uwagi i czasu. Ale efekt przechodzi oczekiwania :) Szewron króluje już długi czas we wnętrzach i to pod różnymi postaciami. Tym razem natrafiłam na pomysł ozdobienia poduszki tym wdzięcznym motywem. Spójrzcie tylko, jak ślicznie się prezentuje! Co najlepsze, taka poducha śmiało może uchodzić za kupioną w modnym sklepie. Tym większa jest więc satysfakcja z własnej pracy :) Oto krótki przewodnik, jak nadać poduszce oryginalny, wdzięczny wygląd. Bawcie się dobrze!


 


 


+ pokaż całość


Po pierwsze, lista rzeczy niezbędnych :) Potrzebne będą: pomysł wzoru do odbicia na tkaninie (w naszym przypadku - szałowy szewron :), dalej farby - rodzaj farby tak naprawdę nie ma znaczenia, ważne, żeby były w urozmaiconych, ulubionych kolorach. W tym przykładzie autorka używa farb lateksowych. Następnie należy przygotować papier do wykrojów (woskowy albo pergaminowy nadadzą się idealnie), oczywiście pędzle i tkaninę (może być z lnu albo płócienna), wałek do ciasta, no i twardą powierzchnię do pracy :)


 


 
Zaczynamy od papieru do wykroju, połóżcie go na roboczym blacie, ochroni powierzchnię. Przy takiej szerokości wzoru, jak poniżej, potrzebne mogą być dwa arkusze. Powinny na siebie równo nachodzić. Aby papier nie ruszał się, utrudniając nakładanie wzoru, warto przymocować go w rogach pinezkami, np. takimi do tablic korkowych. Pracę zdecydowanie ułatwi też postawienie na rogach czegoś ciężkiego. Trzeba jednak uważać, by tego nie zabrudzić farbą podczas malowania :)


 


 


 
Na tak przygotowanej roboczej płaszczyźnie kładziemy drugi papier do wykroju. Posłuży on za powierzchnię twórczą :) Na nim malujemy właściwe wzory. Nie przejmujcie się, jeśli jeden pas będzie szerszy, a drugi węższy! To cały urok rękodzieła :) A i poduszka nie będzie wtedy wyglądała, jakby zeszła z fabrycznej taśmy. Będzie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju! Uwaga: ważne jest, żeby nakładać wzór dość szybko. Farba musi być jeszcze mokra podczas odbijania motywu na tkaninie. Jeśli zdąży wyschnąć, za wiele już nie zdołamy zdziałać :)


 


 
Przy okazji zabawy z farbami i wzorami możecie też puścić wodze wyobraźni! Namalujcie jakąś abstrakcję i przenieście ją na inną poduszkę albo może koszulkę? To świetny sposób na rozwijanie własnej kreatywności :)


 


 
 
 


 
Teraz należy wziąć tkaninę i dość szybko, ale jednocześnie bardzo ostrożnie przyłożyć ją do wymalowanego wzoru. Jeśli materiał jest dość spory, możecie poprosić o pomoc w jego rozłożeniu - aby wzór był wyraźny, nic nie powinno się poruszyć! Materiał można idealnie rozprostować albo specjalnie zostawić zmarszczenia w niektórych miejscach. Dzięki temu wzór będzie niepowtarzalny :)


 
 
 
Na tkaninę nakładamy arkusz papieru, przez który wałkujemy całość. Zapewni to ochronę wałka przed pobrudzeniem od farby. Jeśli farby było sporo, wystarczą dwie takie rundy, jeśli skromniej - rozwałkować trzeba porządnie i kilka razy, aby wzór dobrze wsiąkł :)


 
źródło zdjęcia 


 
Ostrożnie należy unieść tkaninę i odwrócić ją na drugą stronę do wyschnięcia. Uwaga: farba będzie jeszcze mokra! Trzeba więc uważać, żeby nie pofarbować sobie czegoś poza zamierzaną poduszką :) Możecie potrzebować pomocy przy ściąganiu tkaniny z papieru - będzie się jeszcze kleić, przez co łatwo rozetrzeć wzór.


 


 


 


 
Gdy farba całkowicie wyschnie, odwróćcie tkaninę i zaprasujcie stronę, która nie jest pomalowana. To utrwali wzór. Dalej wystarczy tylko wypełnić poduszkę, zszyć materiał i ułożyć na sofie do podziwiania! Gotowe! :)


 


 
 
 


Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.