Pomocne triki przy urządzaniu małego mieszkania

Małe mieszkanie - wielki dylemat ;) Wydaje się, że to temat, który nigdy się nie kończy. Jak urządzić niewielki dom, by był funkcjonalny i wygodny? Jak wykorzystać ograniczoną przestrzeń, by nie czuć przytłoczenia i ciasnoty? Jakie triki zastosować, by cieszyć się przytulnym i pięknym gniazdkiem, zwłaszcza, gdy nie jest zbyt wielkie? Jak zwykle na Lovingit staramy się pomóc Wam i podpowiedzieć, co jeszcze możecie zrobić, by Wasz dom nabrał charakteru i by dobrze się w nim mieszkało! Zerknijcie koniecznie na kolejne 3 wskazówki, które sprawdzą się przy urządzaniu małego mieszkania.

Mały salon urządzono w pastelowych barwach, które dodają mu optycznie centymetrów. Białą sofę ozdobiono delikatnymi...

1. Aranżacja niewielkiej otwartej przestrzeni

Mała przestrzeń w domu może być bardzo przytulna, ale jednocześnie też dość trudna do urządzenia. Pierwszą i podstawową zasadą aranżowania niewielkich czterech kątów jest dążenie do minimalizmu. Nie chodzi oczywiście o to, by decydować się na smutną pustkę, ale warto ograniczyć liczbę wystawionych na widoku przedmiotów, a także samych mebli. Wybierzcie to, co faktycznie jest Wam przydatne i niezbędne, bo jak się często okazuje podczas generalnego sprzątania domu - mamy w nim bardzo wiele rzeczy, których tak naprawdę w ogóle nie używamy :) Natomiast, drugim sposobem, by uniknąć wrażenia przytłoczenia, jest poszukanie mebli o bardzo prostej i lekkiej formie. Niekiedy lepsze od tych typowo salonowych mogą być meble... przeznaczone np. do przedpokoju. Węższa komódka lub regał będą lepiej prezentować się niż masywna szafa w małym salonie.

W wysokim salonie właściciele zawiesili plecioną huśtawkę. Ładnie komponuje się z meblami z drewna i neutralną...
Aranżację salonu przełamano kilkoma meblami w czarnymi kolorze. Stolik kawowy oraz regał w rogu pomieszczenia...
+ pokaż całość

2. Wykorzystanie mało praktycznych zakamarków

W każdym mieszkaniu znajdzie się nieużywany kąt. Miejsce, które trudno zagospodarować, bo jest np. małe czy ciasne albo ma ograniczony dostęp, ukrywając się za drzwiami. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie swoim pomieszczeniom i zlokalizować w nich zakamarki, które można do czegoś wykorzystać. Na wąskie regały z powodzeniem nada się fragment ściany pomiędzy drzwiami czy oknem, a drugą ścianą. Dodatkową przestrzeń do przechowywania da się łatwo zorganizować także pod parapetem, we wnęce okiennej czy pod schodami.

W małym mieszkaniu wykorzystano nieużywaną wcześniej przestrzeń. Obudowane wokół drzwi regały sprawdzają się jako...
Przestrzeń pod parapetem wykorzystano na zabudowanie regałami. Niskie i proste meble w białym kolorze podkreślają...

3. Otwarte półki w małej kuchni

Otwarte półki w aranżacji kuchni wyglądają pięknie, szczególnie jeśli wystawić na nich bardziej ozdobne przedmioty. Szybko może jednak się okazać, że zamiast pożądanego efektu "wow" zaczną raczej przyprawiać o zawrót głowy. Prawdziwy miszmasz wśród naczyń, kubków, drobnych akcesoriów i malutkich dekoracji może zepsuć efekt w najpiękniejszej kuchni. Nieporządek, o który wcale nie tak trudno w kuchnennej przestrzeni, rzuca się najbardziej w oczy właśnie na otwartych półkach. O ile na blacie może powstać w wyniku przygotowywania kulinarnego popisu na obiad, o tyle na półeczkach wygląda po prostu na zwyczajny bałagan. Utrzymywanie porządku na co dzień to po pierwsze i oczywiste :) Jest jeszcze jednak kilka trików, które pomogą podkreślić ładną wizualną stronę aranżacji otwartych półek w kuchni.

Półki z jasnego drewna ładnie prezentują się na tle czarnych szafek. Kuchnia zyskuje na naturalnym i ciepłym...

Przede wszystkim: liczba wystawionych przedmiotów. Jeśli wnętrze jest spore, a półek dużo, można pokusić się o wyeksponowanie całej ozdobnej zastawy. Jednak w przypadku małej kuchni należy szczególnie mieć na względzie umiar. Wybierzcie kilka ulubionych kubków, filiżanek, talerzy i dobierzcie do nich drobne detale - takie jak wazonik, ozdobny pojemnik do przechowywania, ramka ze zdjęciem. Przy mniejszej liczbie elementów łatwiej będzie utrzymać porządek, a poza tym cała kompozycja będzie wyglądała bardziej proporcjonalnie w stosunku do ograniczonej przestrzeni. Dalej warto mieć także na uwadze przewodni kolor. Jednolita paleta barw, np. opierająca się na pastelach, wprowadzi większy ład do wnętrza. Współgrające ze sobą barwy oraz materiały - np. dodatki z drewna - stworzą przyjemny klimat i upiększą kuchnię.

Aranżacja kuchni wygląda bardzo subtelnie i spokojnie. Delikatności dodają jej pastelowe szafki oraz dodatki, które...
W eleganckiej kuchni postawiono na duży kontrast kolorystyczny. Biały marmurowy blat rozjaśnia wnętrze. Czarne szafki...

Źródło zdjęć: tutaj



Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit