Praktyczne wskazówki Lovingit, czyli jak powiększyć naprawdę małą kuchnię?

Spokojnie, nie mówimy tu o wyburzeniu ścian :) Dam Wam za to praktyczne i niekiedy bardzo proste w zastosowaniu wskazówki, które pomogą Wam optycznie i nie tylko powiększyć swoją niewielką kuchnię. Bardzo dużą rolę odgrywa światło, równie dużą także kolorystyka, porządek... Czyli to, o czym wielokrotnie już mówiliśmy, ale może komuś przyda się zbiór tych sprawdzonych trików w jednym miejscu, a więc zaczynamy - oto krótki poradnik, jak zwiększyć przestrzeń, funkcjonalność i... zadowolenie z korzystania ze swojej małej kuchni na co dzień! :)

Aranżacja białej kuchni ze skośnym sufitem, w której wysokość oraz naturalne światło znacząco wpływają na powiększenie...
+ pokaż całość

1. Zagospodaruj każdy kąt

I uwaga - nie musi to oznaczać wywracania do góry nogami wszystkiego! Chodzi jedynie o zwiększenie sensowności przechowywania różnych rzeczy. Pierwszą i podstawową zasadą jest to, aby te najczęściej używane akcesoria trzymać zawsze pod ręką (niekoniecznie na widoku), a te, po które sięgamy tylko od czasu do czasu - głębiej schowane. Wtedy i codzienne gotowanie będzie szybsze, i utrzymywanie porządku także będzie łatwiejsze, bo po kuchni będziemy się po prostu poruszać sprawniej, wiedząc, co gdzie leży i nie musząc się dokopywać do ukrytych, a często używanych rzeczy :) Zobaczycie, że kiedy wyznaczycie w swojej kuchni miejsce na wszystko - osobną szafkę na naczynia, wydzielone wyżej półki na rzadziej używane sprzęty, pojemniki, szuflady i skrytki przechowujące drobne akcesoria - wtedy zyskacie większą kontrolę nad tym, co się dzieje w Waszym wnętrzu, a wizja zagraconej i pomniejszonej przez to przestrzeni zniknie :)

W aranżacji małej kuchni postawiono na stworzenie przytulnego klimatu. Świetnie w tym celu sprawdziły się czerwone...

2. Postaw na otwarte półki

Owszem, wymagają większej dbałości o utrzymywanie porządku niż zamknięte szafki i szuflady - po prostu szybciej się kurzą - ale to świetny sposób, by nadać wnętrzu lekkość, która zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach jest zbawienna. Na wiszącej półeczce nie musicie wykładać mnóstwa rzeczy, przez które sprzątanie będzie bardziej uciążliwe. Wystarczy wyeksponować na niej książki kucharskie, najładniejsze naczynia czy podręczne akcesoria lub przyprawy - ale w okrojonej liczbie, tak aby zyskać nie tylko optycznie na przestrzeni, ale również na dekoracyjnej stronie aranżacji.

W małej kuchni na jednej ze ścian zawieszono półki, które zamiast masywnych szafek, nadały wnętrzu subtelny i lżejszy...
Na półkach kuchennych ustawiono książki kucharskie oraz ozdobne naczynia. Drewno dość wyraźnie wybija się na jasnym...
W kuchni na poddaszu zwiększono optycznie przestrzeń głównie dzięki zastosowaniu jasnej barwy oraz otwartych półek...

3. Jasna strona aranżacji

W małych wnętrzach naprawdę dobrze sprawdzają się jasne kolorki, chociażby z tego względu, że wdzięcznie odbijają promienie słoneczne, roznosząc je po całym pomieszczeniu. Dla mnie im jaśniej, tym radośniej, ale jeśli lubicie ciemniejsze aranżacje, zastanówcie się chociażby nad ich rozświetleniem większymi pojedynczymi elementami - np. mebelkiem, frontem szafki. Im więcej światła wpuścicie do wnętrza (jeśli kuchnia nie ma okien, to należy wtedy zadbać o oświetlenie sztuczne!), tym będzie w nim pogodniej i bardziej przestronnie.

Małą białą kuchnię ozdabiają rozmaite elementy z drewna. Blat, tacka czy wisząca półka w idealny sposób odwzorowują...
Niewielką kuchnię zaaranżowano w nowoczesnym stylu, stosując prostą zabudowę. Szafki o szarych frontach prezentują się...

4. Meble wielozadaniowe

Niezastąpione rozwiązania w malutkich kuchniach, czyli składane stoliczki, które mogą pełnić funkcję stołu śniadaniowego, dodatkowego blatu roboczego albo wystawki z dekoracjami - mogą sprawdzić się również u Was :) Również wszelkiego typu mebelki mobilne, czyli np. barki albo regały na kółkach, które w razie potrzeby można przesunąć w dowolny kąt, pomagają świetnie zorganizować przestrzeń w niewielkim wnętrzu.

Barek na kółkach świetnie sprawdza się w mniejszej w kuchni. We wnętrzu zastosowano sporo dekoracji i dodatków, które...

5. Dodaj swoją kropkę nad i

Stosując powyższe zabiegi, nie zapomnijcie także o tym, by pozostawić we wnętrzu Wasz indywidualny charakter. Nie rezygnujcie z pamiątek, rodzinnych zdjęć czy ozdobnych detali, bo to one wpływają na poczucie niepowtarzalności Waszego mieszkania! Należy pamiętać jedynie o tym, aby stosować je w odpowiedni sposób, np. w symetrycznych kompozycjach (nadmierna asymetria może powodować chaos w małym wnętrzu), w odpowiednich proporcjach (w niewielkiej kuchni raczej unikajmy gigantycznej ramy z obrazem czy zdjęciem, bo zaburzy równowagę...) itd.

Małą kuchnię w całości zaaranżowano w bieli, urozmaicając jedynie jedną ścianę wzorzystym motywem. Gładkie fronty...

Źródło zdjęć: tutajAby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.