Wnętrzarski miniporadnik Lovingit, czyli kilka słów o ścianach z betonu - oryginalne rozwiązanie nie tylko do industrialnych mieszkań :)

Kto myśli o ścianach z betonu? Wiele razy prezentowałyśmy Wam na Lovingit inspiracje z czerwonymi cegłami, ale tym razem postanowiłyśmy sięgnąć po inny ciekawy materiał, czyli... beton właśnie :) Na pierwszy rzut oka może onieśmielać, nawet budzić wątpliwości - czy zdecydować się na zastosowanie tak odważnego rozwiązania? To w końcu pociąga za sobą wyrazisty mocny efekt wpływający na aranżację całego domu. Czy położenie betonu i utrzymywanie nie sprawi wielu trudności? Wraz z concreAte odpowiadamy na te pytania, pokazując, że zdecydowanie warto urozmaicić swoją przestrzeń w tak oryginalny sposób! :)

Ściana w kuchni z betonu
ściany z betonu w mieszkaniu
+ pokaż całość

Przede wszystkim zacznijmy od podstaw - beton podbił świat współczesnego budownictwa i ma się w nim bardzo dobrze. Bardzo chętnie używany jest we wnętrzach, nadając im jedyny w swoim rodzaju klimat, a już szczególnie upodobał sobie przestrzeń industrialną, idealnie podkreślając jej charakter. Surowość i chłód, które przekazują betonowe elementy, dobrze komponują się w "pofabrycznych" czy stylizowanych na takie domach, ale nie tylko. Coraz częściej można spotkać akcenty z betonu wokół - w mieszkaniach, restauracjach, hotelach, które dowolnie wykańczają wystrój, tworząc indywidualny charakter danego miejsca. Odpowiednio dobrane dodatki, takie jak meble czy dekoracje, potrafią ocieplić i wzmocnić przytulność pomieszczenia, w którym króluje np. ściana z betonu, dlatego to dobre rozwiązanie zarówno dla lokali użytkowych, jak i "zwykłych" mieszkań :)

oryginalna ściana z betonu
ściana z betonu w gabinecie

A co, oprócz efektów wizualnych i oryginalności, przemawia na plus betonu? Na pewno duża wytrzymałość i fakt, że ten materiał można niemal dowolnie zindywidualizować. Dla przykładu płyty z concreAte dostępne są w kilku rozmiarach i kilku odcieniach, a co więcej sporo osób korzysta z opcji na zamówienie, dzięki czemu same mogą określić kształt, wielkość i kolor materiału, a nawet... jego teksturę i gładkość! Beton architektoniczny jak najbardziej zasłużył sobie na miano betonu dekoracyjnego, głównie dzięki takim twórcom jak Perrot czy Le Corbusier. Dzięki temu ze świadomości zniknęła wizja betonu jako czegoś szarego, nieprzyjemnego, a pojawiła się nowa myśl o możliwościach zastosowania i prawdziwie artystycznym przeznaczeniu tego typu materiału.

ściana z betonu w salonie

A jak podoba Wam się połączenie betonu i marokańskich wzorów na podłodze? ;)

beton i płytki w portugalskie wzory

Technicznie rzecz biorąc, mieszanka betonowa jest połączeniem cementu, kruszywa i wody, a niekiedy także dodatków i domieszek. To właśnie one zwiększają mrozoodporność czy wodoszczelność, a więc poprawiają właściwości kładzionego na ściany wewnętrzne, elewacje i fasady materiału. Płyty concreAte są wzmocnione włóknem polipropylenowym i, tak jak każdy tego rodzaju produkt, są w zasadzie niepowtarzalne - każda płyta może ciut się od siebie różnić, liczbą czy wielkością otworów, lekko odcieniem, co charakteryzuje elementy tworzone z betonu architektonicznego. Podobnie jak przy surowych cegłach, aranżacja z użyciem betonu będzie wręcz nie do podrobienia :)

beton na tarasie
beton i kolorowe dodatki w mieszkaniu

Samodzielny montaż płyt Tak naprawdę, montaż płyt betonowych nie jest wcale taki trudny - dołączane do produktu instrukcje pokazują krok po kroku, jakie czynności wykonywać i czego używać, by właściwie zamontować je na ścianie. Dlatego można zająć się tym samodzielnie, a w razie wątpliwości zgłosić się do działu technicznego. Przed przystąpieniem do prac należy przygotować specjalny klej (z rodzaju poliuretanowych) i oczywiście samą ścianę - oczyścić ją z sypkich elementów i upewnić się, że jest wystarczająco wytrzymała (płyty betonowe są dość ciężkie). concreAte wskazuje ściany nośne lub ceglane bez tynku - na takich właśnie najlepiej montować betonowe elementy.

ściana z betonu w pokoju dziecięcym
ściana z betonu w sypialni

Co warto wiedzieć o impregnacji Płyty betonowe wymagają impregnacji specjalnym środkiem, który głęboko je penetruje i zapewnia mniejszą absorpcję wody z otoczenia. Podłoże do impregnacji należy przygotować tak, aby było czyste i suche, po czym za pomocą pędzla malarskiego roznosi się impregnat od dołu do góry. Po upływie 48 godzin płyta nabiera odpowiednich właściwości i... gotowe! :)

betonowe ściany w salonie
beton w pokoju kominkowym

Lovingit od kuchni - zobaczcie na instagramie:)

Źródło zdjęć: tutaj

Post powstał we współpracy z firmą concreAte.



Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit