Inne

Wnętrzarski poradnik Lovingit, czyli jak zaplanować nowe oświetlenie w całym mieszkaniu?

Na Lovingit publikujemy czasem poradniki wnętrzarskie, ale ten dzisiejszy jest wyjątkowy pod kilkoma względami! Przede wszystkim chciałabym podzielić się z Wami planami remontu, do którego niedługo się zabieramy, głównie to zmiany oświetleniowo-dekoracyjne (no i trochę te większe), ale o tym na końcu ;) Stąd też dzisiejszy temat i kilka jego praktycznych aspektów, bo przy planowaniu bądź organizowaniu nowego oświetlenia w domu zawsze warto sprawdzić całą instalację elektryczną, w czym przychodzi z pomocą ENERGIA+ Fachowiec (od Enei) :) Razem więc postaramy się przekazać Wam przydatne informacje, a ja ze swojej strony przygotowałam jeszcze kilka pięknych inspiracji, które mogą przydać się przy tego typu odświeżaniu własnego M. Mnie pomogły ;) Zobaczcie, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności:

1. Różne rodzaje oświetlenia w jednym wnętrzu

Niekiedy umieszczamy we wnętrzu np. kinkiety i lampy wiszące, można powiedzieć, przypadkowo – a tymczasem warto je dobrać z rozmysłem. Aby sztuczne oświetlenie najlepiej spełniało swoją rolę w danym pokoju i jednocześnie tworzyło przyjemny kameralny nastrój, powinno jako całość zawierać kilka składowych. Główna lampa dająca mocne światło, romantyczne i typowo dekoracyjne lampki stołowe, punktowe reflektorki do czytania, źródła światła eksponujące poszczególne ozdoby czy elementy wyposażenia... Może okazać się, że w salonie zamiast jednego żyrandola znajdziemy kilka różnych egzemplarzy na ścianie, suficie i podłodze – ale tak naprawdę, jeśli dobrać je umiejętnie do wystroju i wielkości wnętrza, okaże się, że to znacznie lepsze rozwiązanie niż pojedynczy klosz w centralnym punkcie sufitu. Innego w końcu oświetlenia użyjemy, wykonując jakiś projekt, np. rodzinne zadanie domowe, a innego, jeśli szykujemy relaksujący wieczór dla dwojga ;)

Białą otwartą przestrzeń tworzą salon, jadalnia oraz kuchnia w głębi. W każdej z tych stref ważną rolę odgrywa...

2. Światło jako dekoracja

Klimatyczny kominek, piękne i osobiste detale, wzorzyste, budujące przytulność tkaniny... Czego jeszcze brakuje do nadania wnętrzu idealnego charakteru? Dekoracyjnego oświetlenia oczywiście :) Ozdobny żyrandol u sufitu potrafi w zdecydowany lub całkiem subtelny sposób – zależnie od wybranego rodzaju –podkreślić styl i wystrój pokoju. Zależy Wam na romantycznym, dramatycznym albo stylowym wykończeniu? Lampy i kinkiety nadadzą się tutaj idealnie :)

Piękne i osobiste detale oraz wzorzyste budujące przytulność tkaniny wpływają na charakter jadalni. Wystrój uzupełnia...

3. Nieoceniona pomoc fachowca

Planując większy remont, warto oczywiście korzystać z pomocy fachowca – szczególnie, jeśli chodzi o elektrykę ;) Przy remoncie, jaki planuję u siebie w domu, będziemy wymieniać oświetlenie. Pomyślałam więc o czymś na wypadek ewentualnej awarii instalacji elektrycznej. Nie należy lekceważyć drobnych usterek instalacji i ryzykować tym samym uszkodzenia wymarzonej lampy. Oj, tego to bym nie chciałaJ  Lepiej wezwać elektryka, który wszystkim się zajmie. Elektryk jest w pakiecie ze stałą ceną prądu od Enei -) ENERGIA+ Fachowiec to w skrócie właśnie pomoc fachowca, czyli profesjonalnego elektryka w razie awarii, i stała cena energii, którą gwarantuje w tym pakiecie Enea. Jest jeszcze dodatkowy atut, czyli usługi concierge i pakiet rabatów na zakupy oraz usługi Partnerów Programu. Jeśli chcecie poznać więcej konkretów, spójrzcie koniecznie tutaj.

Enea (50370)

4. Rozmaite oświetlenie w kuchni

Zamiast jednego czy dwóch kloszy na suficie zadbajcie o różne źródła światła w każdym kącie kuchni. Popularne listwy ledowe pomogą rozświetlić miejsce pracy na blacie, wszelkie reflektorki czy ozdobne kinkiety są również mile widziane, bo wpływają na cały charakter wnętrza.

Kuchnię ożywiają czarne szafki oraz dodatki, takie jak małe reflektorki przy suficie. Punktowe oświetlenie ma...

W całkiem przestronnej kuchni na środku przeznaczono miejsce na wyspę z drewnianym blatem. Ciemne szafki oraz ściana...

5. Duża rola światła dziennego

Jeśli dysponujecie widną kuchnią, wykorzystajcie jej walory! Pomieszczenia z oknami zdają się być o wiele bardziej przyjazne niż te bez dostępu do naturalnego światła. W takim wnętrzu lampy, czyli oświetlenie sztuczne, mogą pełnić funkcję uzupełniającą. Są oczywiście ważne szczególnie po zmroku, ale planując rozmieszczenie lamp, warto mieć na uwadze, gdzie umiejscowione są okna i jak z nimi współgrają źródła sztucznego światła.

Wysoką kuchnię zaaranżowano w prosty, ale całkiem efektowny sposób. Białe szafki i drewniane blaty podkreślają...

6. Postaw na jakość

Produkty dobre jakościowo po prostu posłużą dłużej i lepiej :) Lampy wykonane z porządnych materiałów będą nie tylko praktyczne, ale również wzbogacą wystrój każdego pomieszczenia w domu. Osobiście wolę naturalne produkty, drewno, szkło, które wspaniale wpływają na ogólny charakter mieszkania. Przy wyborze oświetlenia również warto wziąć pod uwagę to, z jakiego rodzaju tworzywa wykonane są klosze, jaką mają opinię, a które zalety eksponuje ich producent. Przemyślany wybór będzie najprawdopodobniej dobrym wyborem ;)

Łazienkę zaaranżowano bardzo klimatycznie. Okrągłe lustro w drewnianej ramie oraz oryginalne klosze lampek wiszących w...

 

7. Praktyczne listwy oświetleniowe i świetlne dekoracje

Planując zmianę czy zorganizowanie oświetlenia w kuchni, salonie bądź innym pomieszczeniu w domu, warto mieć na uwadze jego podwójną funkcję – zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Pod wiszącymi szafkami kuchennymi świetnie sprawdzają się listwy oświetleniowe, które zapewniają dostateczną ilość światła na roboczym blacie. Z kolei w sypialni albo kącie wypoczynkowym warto postawić na elementy świetlne w postaci ozdób, takich jak girlandy, które uwielbiamy, czy piękne kinkiety.

W salonie przypominającym domową oranżerię postarano się o wyjątkowy klimat sprzyjający relaksującym chwilom w wygodnym...

8. Energooszczędne żarówki na pierwszym miejscu

W trosce o ekologię pamiętajcie o energooszczędnych żarówkach :) Ochrona przyrody i oszczędność w wydatkach przekonuje, że to dobry wybór, a takie żarówki można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz i oświetleniem. Innym sposobem na oszczędzanie jest również produkt ENERGIA+ Fachowiec  – płacimy mniej za prąd, a dodatkowo od Enei otrzymujemy wiele innych korzyści. W pakiecie jest też nieoceniona pomoc elektryka w razie awarii, czyli kiedy jesteśmy w potrzebie. Lubię rzeczy, które ułatwiają życie i pozwalają zarazem zaoszczędzićJ

Salon zaaranżowano w odcieniach szarości, w niektórych miejscach dodają przytulności pastelowymi akcentami. Czarny...

 

9. Regulatory oświetlenia - dobry wybór

Planując oświetlenie w mieszkaniu, warto pomyśleć także o regulatorach oświetlenia. Takie rozwiązanie pomoże zaoszczędzić energię, a przy tym i pieniążki, oraz pozwoli po prostu dostosowywać ilość światła do potrzeb i ochoty w danym momencie.

Kuchnię urządzono razem z jadalnią w klimatycznym skandynawskim stylu. Jego charakter podkreśla biały kolor oraz...

A tu zerknijcie na wizualizację mojego salonu, czerwona cegła na całej ścianie obowiązkowo ;) i gra świateł, o którą mi chodziło. Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii :)

Projekt mojego salonu z białymi schodami by Shokodesign.com (50369)

 



Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit