Inne

Zaprojektuj wnętrze tak, aby się w nim zakochać! Praktyczne porady Lovingit cz. 2. ;) Kolorystyczne ABC

Za co kochamy swoje wnętrza? Za ciepło, przytulność, wspomnienia, atmosferę, za... kolory? Na pewno w jakiejś, i to nawet całkiem dużej części oddziałują na nasz nastrój i nastawienie do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Dlatego Ja i Asia postanowilysmy dzisiaj  dac Wam praktyczne porady, jak dobrać kolor do swojego pokoju - biorąc pod uwagę nie tylko osobiste upodobania, ale także rolę światła, funkcję danego pomieszczenia czy ogólną symbolikę upatrzonej barwy.

Jak dobierac ze soba kolory

+ pokaż całość

1. PSYCHOLOGIA KOLORU

To, że paleta barw odwzorowuje emocje, wszyscy chyba dobrze wiedzą. Wiedzą też specjaliści marki Śnieżka, którzy zainspirowali nas do podjęcia tego tematu. Wszystkie kolory z palety doskonale się uzupełniają i zwłaszcza jeśli nie mamy swojego ulubionego, to nie tak łatwo jest wybrać któryś z tylu możliwości. Tym bardziej, że barwa barwą, ale ile przy tym odcieni do każdej z nich! Wystarczy przejść się alejką ze wzornikami w sklepie budowlanym, aby zdać sobie sprawę z tego, przed jakim wymagającym zadaniem stoimy ;) Poniżej znajdziecie króciutki wstęp o podstawowych kolorach z ich podziałem na barwy ciepłe, chłodne i neutralne oraz kilkoma cechami, które najbardziej je charakteryzują.

BARWY CIEPŁE - czerwienie, oranże, żółcienie

zolty we wnetrzach

Są pełne... wszystkiego :) Życia i radości, energii i humoru, wzmagają chęć do działania, przekazują optymizm, zapał i energię! Dlatego polecane są do tych wnętrz w domu, w których "coś się dzieje" - bawimy się, realizujemy przedsięwzięcia, ładujemy się dobrą energią. Czerwień jako najgorętsza, bezsprzecznie symbolizująca pasję, pobudza emocje i rozgrzewa. Uwaga, nie za bardzo nadaje się do pomieszczeń wyciszających, jak np. sypialnie, bo może za bardzo rozbudzać. Niekiedy, szczególnie w nadmiarze i u osób o spokojniejszym temperamencie może wywoływać nagromadzenie emocji, złość czy nawet agresję. Czerwień - np. taki malinowy ogród Śnieżki, swoją drogą apetycznie brzmi... - to w końcu kolor kochanków, barwa wspaniała, żywiołowa i pełna namiętności, choć nie zawsze wyłącznie tej pozytywnej :)

czerwony kolor w aranżacji

Kolor pomarańczowy - wypośrodkowany pomiędzy odważną czerwienią i pogodną żółtą barwą - polecany jest przez specjalistów do kuchni i jadalni. Z kolei promienny odcień słońca, czyli żółty jako kolor radości (jeden z kolorów Śnieżki nazywa się po prostu radosny żółty :)), życia czy beztroski sprawdza się świetnie w pokojach dziennych - pewnie dlatego w tak wielu polskich domach przyodziewa się salony w barwę cytryny ;)

pomarańczowy kolor w kuchni

pomarańczowy kolor w przedpokoju

żółty kolor we wnętrzach

BARWY CHŁODNE - zielenie, odcienie niebieskiego, fiolety, indygo

DSC_0436

Dla przeciwwagi kolory chłodne symbolizują zupełnie inne cechy niż kolory ciepłe. Tutaj przede wszystkim mówimy o relaksacji, medytacji, ukojeniu, odprężeniu, natchnieniu... a więc o wszystkim, co tak naprawdę obejmuje spokój i wyciszenie. Piękna barwa zieleni to oczywiście kolor natury, czyli już sama w sobie wywołuje przyjemne uczucie i dobre nastawienie, prawda? Wszyscy dążymy do natury, wprost lub pośrednio, świadomie lub mniej - faktem jest, że każdy w mniejszym czy większym zakresie obcowania z naturą potrzebuje! Zielony to spokojny, lekko chłodny kolor, który z racji swojego charakteru pasuje szczególnie do sypialni i łazienek. Cztery ściany o barwie Śnieżki spełnione marzenia brzmią zachęcająco, prawda?... ;) Zielona paleta Śnieżki, od limonkowego, przez jabłuszka, po oliwki daje duże możliwości wyboru, a wszystko nadal wdzięcznie nawiązuje do świeżości i natury.

kolor w aranżacji łazienki

Mój ulubiony - kolor niebieski - kojarzy się z wodą, a  także ze SPA. A to dlatego, że przynosi kojącą energię, uspokaja i wycisza. Raz, przez morskie skojarzenia, a dwa przez to specyficzne oddziaływanie, często używa się błękitu, granatu i wszelkich odcieni niebieskiego w łazienkach czy pokojach kąpielowych, ale także w przeznaczonych do relaksu pokojach dziennych.

kolorowe inspiracje - kolor błękitny

błękitny salon

Z kolei fiolet i indygo - barwa pomiędzy niebieską a fioletową - na myśl przywodzą duchowe wartości, idealnie nadają się do medytacji i kształtowania własnego "ja" poprzez docieranie w głąb siebie... Piękne, prawda? W zależności od charakteru, jaki chcemy nadać danemu wnętrzu, można upiększyć tymi kolorami np. łazienkę, tworząc z niej prawdziwą oazę i domowe SPA. Fioletowa królowa nocy trafnie oddaje aurę tego typu odcieni - nocną, intymną, tajemniczą i fascynującą...

fioletowa łazienka

fioletowe panele w łazience

Co ciekawe, ciepłe barwy są chętniej wybierane przez osoby zamieszkujące miejsca o klimacie raczej chłodnym i na odwrót - zimniejsze barwy dość często spotyka się w cieplejszych regionach :)

BARWY NEUTRALNE - biel, czerń, brąz

Neutralne kolory najczęściej stanowią bazę czy tło urozmaicone pozostałymi - ciepłymi czy chłodnymi. Do neutralnych zaliczają się klasyczne biel i czerń oraz ich połączenie, czyli szarość, jak np. farba po zmroku, a także brązy we wszelkich odcieniach. Neutralne odcienie są chętnie wybierane w miejscach odpoczynku, tj. sypialniach czy salonach.

biały kolor w sypialni

Biel reprezentuje czystość i pokój, a także intelekt, z tego względu dobrze sprawdza się w biurach i pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, nauki, twórczości.

Czerń jest pięknym, choć silnym, mocnym kolorem, którego nadmiar może przywołać niechciane emocje. Idealnie za to nadaje się do podkreślania eleganckiego klimatu w zasadzie w każdym wnętrzu.

Brązy (hmm, rozkoszny brąz? ;)), kremy i beże natomiast, podobnie jak zieleń, także kojarzą się z naturą. Są jednak bardziej stonowane i poważne, wprowadzają stateczność, siłę i pewność, często można je spotkać w salonach czy biurach.

brązowy kolor w salonie

czarny kolor w pokoju

2. FUNKCJA POKOJU i AKTYWNOŚĆ WE WNĘTRZU

DSC_0441

Przy wyborze właściwej farby nie bez znaczenia jest sama funkcja pomieszczenia, które chcemy pomalować. Tutaj wskazówki pokrywają się z powyższymi, zaczerpniętymi z psychologii koloru - chłodne, uspokajające barwy sprawdzą się w pokojach o wyciszających przeznaczeniu, jak sypialnie czy łazienki. Natomiast żywiołowe, napędzające do działania odcienie warto wprowadzić do biur i miejsc nauki, salonu, jeśli oprócz funkcji wypoczynkowej pełni także rozrywkową. Oczywiście, każdy inaczej widzi swoje mieszkanie i poszczególne pomieszczenia w nim - dla jednych osób łazienka symbolizuje intymną i kojącą strefę relaksu, dla innych ma być wesołym, przyjaznym wnętrzem, w którym z werwą szykujemy się do pracy, szkoły. Tutaj każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką w przeważającej części rolę wyznaczam wnętrzu i co przede wszystkim chcę w nim robić - działać, odpoczywać, rozwijać się, ćwiczyć, kontemplować?

pastelowe inspiracje

Kolejną ważną sprawą jest też to, ile osób będzie użytkować dany pokój. Jeśli jedna, wtedy można w całości skupić się na jej preferencjach, to oczywiste. Ale jeśli mówimy np. o salonie, w którym dużo czasu spędza kilkuosobowa rodzina... Tutaj potrzeba już płaszczyzny porozumienia - domownicy mogą mieć różne oczekiwania względem funkcji tego pokoju i także różny gust w kwestii koloru. Najlepiej wtedy zastosować odpowiadającą wszystkim bazę i operować ulubionymi dodatkami w wybranych przez domowników odcieniach. Warto tutaj unikać barw, które mogą powodować czy potęgować spięcia, szczególnie czerwieni.  

aranżacja salonu w brązie i błękicie

ZASADY DOBIERANIA KOLORU

Istnieje wiele zasad dobierania koloru do wnętrza, funkcji, domowników - kilka z nich omówiliśmy już wcześniej. Teraz kolejne podstawowe wskazówki, które pomogą Wam stworzyć wymarzoną aranżację :)

1. Zrób rozeznanie! Można wejść do sklepu, rzucić okiem i wybrać pierwszy odcień, jaki w to oko wpadnie. Warto jednak poszperać troszkę głębiej, zastanowić się dłużej i poszukać ciekawych rozwiązań też w innych miejscach, aby po czasie nie okazało się, że natrafimy na coś, co jednak bardziej nam się spodoba! W celu rozeznania sięgnij po fachowe i nie tylko czasopisma (może w jakimś magazynie lifestyle'owym wpadło Ci w oko piękne wnętrze?), inspiracje z Internetu czy mieszkań znajomych. Korzystaj z próbników, dopasowuj wybrane kolory do własnego domu - patrz szczególnie na duże elementy (jak meble, zasłony, szafki) i skomponuj z nimi wybierane barwy.

unnamed (4)

Pamiętaj przy tym, że farba w sklepie czy w domu znajomych zawsze będzie wyglądać inaczej niż u Ciebie. Mają na to wpływ oświetlenie, umiejscowienie, wielkość pomieszczeń, umeblowanie i ogólne wyposażenie, sąsiedztwo z innymi kolorami w pozostałych pokojach... Aby efekt remontu był jak najbardziej zbliżony do Twoich oczekiwań i wyobrażeń,... przejdź do następnego punktu :)  

2. Przetestuj kolor za pomocą próbek. Wybierz ze 3-4 podobne do upatrzonego odcienie i przetestuj, który najbardziej Ci odpowiada w pokoju. W sklepach w większości są do kupienia pojedyncze saszetki z odpowiadającym im kolorem w puszce. By sprawdzić, jak zachowuje się upatrzona barwa "na żywo", pomaluj fragment ściany w remontowanym pokoju i odczekaj kilka dni - zobacz w tym czasie, jak farba prezentuje się w świetle dziennym, a jak w sztucznym, o każdej porze dnia i nocy ;) Zestawiając obok siebie, powiedzmy, 3 takie przykładowo wymalowane fragmenty ściany, przekonasz się, który odcień podoba Ci się najbardziej. Czasem okazuje się, że wcale nie ten numer jeden w sklepie!

pastelowe kolory w salonie

3. Przeanalizuj oświetlenie w pokoju. To też dość ważna sprawa przy dobieraniu kolorystyki do wnętrza. Jeśli pokój jest dobrze nasłoneczniony, ma wiele okien, a może znajduje się od południowej strony, można postawić na głębokie nasycone ciemne barwy. Promienie słoneczne za dnia wydobędą ich moc, a całe wnętrze zyska wyjątkowy charakter. Jeśli natomiast do pokoju wpada mało naturalnego światła, warto rozświetlić go jasnymi barwami (sprawdzą się tu przede wszystkim chłodne odcienie). Słowem, wszędzie szukamy równowagi :) Warto mieć tutaj na uwadze także rozmieszczenie okien, a dokładniej ich orientację. Od strony południowej zaleca się chłodniejsze i neutralne barwy, natomiast okna wychodzące na północ zachęcają do ocieplenia wnętrza słonecznymi i żywiołowymi odcieniami.

aranżacja salonu w szarości i czerni

4. Określ klimat, jaki chcesz stworzyć we wnętrzu. Ten punkt także pokrywa się ze wcześniejszymi wskazówkami. Ponownie zadajemy sobie pytanie o naszą aktywność w pokoju i o to, jak widzimy jego rolę. Tym samym klimat można określić jako odprężający, przytulny, spokojny, żywiołowy, dynamizujący itd.

kolory w aranżacji salonu

Pamiętamy też o najbardziej rozpowszechnionej chyba zasadzie - jasne kolory powiększają przestrzeń, ciemne dodają intymności i kameralnego klimatu :) I na jakie kolory zdecydowaliście się do swojego domu?

białe wnętrze

Więcej o psychologii koloru, znajdziecie tutaj.

Zdjęcia: pinterest.com

Post powstał we współpracy z marką Śnieżka:)



Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit