Praktyczne porada, czyli odpowiedź na odwieczne pytanie... jak prawidłowo kłaść cegły? ;)



Jak kłaść cegły oraz płytki ceglane?

Do układania cegieł potrzebujemy zaprawy, a do montowania płytek - kleju. W pierwszym przypadku zaprawa to zaprawa, jednak różni producenci, różne ceny mogą nieźle zakręcić w głowie, gdy stoimy przed marketową półką... Najlepiej zrobić wcześniej rozeznanie, poradzić się fachowca i raczej nie oszczędzać na produkcie, bo często w chemii budowlanej jakość idzie w parze z ceną. Jest przy tym jedna rzecz, na którą warto szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze zaprawy. To mianowicie tras, czyli rodzaj skały wapiennej, zapobiegający ewentualnym wykwitom - dobrze, gdyby zaprawa, którą kupujemy, była właśnie z trasem.

Co do płytek ceglanych, sprawdzi się tutaj praktycznie każdy klej do płytek ceramicznych - jeśli wyklejamy wnętrze domu. W przypadku wykorzystania na zewnątrz konieczny będzie klej elastyczny, odporny na zróżnicowane temperatury powietrza.
jasna cegła na ścianie w kuchni

Fugować czy nie fugować... Oto jest pytanie :)

W zasadzie tak - fugować. Zdarzają się także przypadki "niefugowane", ale ma to miejsce jedynie przy płytkach, które przyklejane do powierzchni ściany nie muszą podtrzymywać wyższych warstw.

Fugowanie wypełnia szczeliny pomiędzy warstwami, łączy je więc i spaja, a ponadto spełnia subtelną funkcję dekoracyjną - ściana z fugą prezentuje się nieco inaczej niż bez. Czy lepiej? Sądzę, że to tak naprawdę rzecz gustu, natomiast faktem jest, że powszechnie używa się tego elementu wykończeniowego. Fugi występują oczywiście w różnych kolorach, które dopasowujemy do barwy materiału na ścianie - naturalne beże, szarości to te najczęściej wybierane.
cegła w wąskim przedpooju

szara cegła w sypialni



Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit