Jak zaprojektować kuchnię w IKEA?

Chyba każdy z nas kocha IKEA☺ Ja jestem zawsze oczarowana ich stylizacjami i lubię tak po prostu pojechać do nich i zainspirować się. Są dla mnie mistrzami w tworzeniu wyjątkowych aranżacji. Zawsze jak tam jestem, to od razu mam ochotę zmienić coś u siebie☺

W końcu postanowiłam też bliżej przyjrzeć się ich kuchniom, tym bardziej, że często mnie pytacie o to, jak je projektować, na co zwrócić uwagę i czy warto. Dziś pod lupę wzięłam kuchnie METOD. Dlaczego? Bo ich oferta jest bardzo rozbudowana, a wybór wykończenia i wyposażenia szafek jak dla mnie najlepszy na rynku. Ponadto IKEA ma świetne narzędzie szybkiej wyceny kuchni. Dzięki niemu możemy zaprojektować kuchnie marzeń. I wcale nie musimy być profesjonalnymi projektantami wnętrz☺ i za to ich kocham☺

Jak działa to narzędzie i czy warto? O tym za chwilę☺ Na początku podzielę się z Wami kilkoma moimi wskazówkami, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu każdej kuchni, a w szczególności kuchni METOD. Mam nadzieję, że okażą się Wam przydatne. Dla mnie były pomocne przy projektowaniu kuchni od podstaw.

Duzo inspiracji na kuchnie znajdziecie na stronie IKEA, w departamencie kuchnie

VISTA PLANNER (52004)

 1.   POMIARY

Zanim przed naszymi oczami stanie wizja idealnej kuchni czeka na nas parę spraw organizacyjnych, bez których nie będziemy mogli ruszyć z miejsca. Mam tu na myśli przede wszystkim dokładne przyjrzenie się przestrzeni, w której będzie stać nasza kuchnia.

Musimy zmierzyć ściany, określić układ pomieszczenia, zlokalizować okna, drzwi

Kuchnia IKEA (51998)

oraz elementy instalacji (gniazdka elektryczne, odpływy, ciągi wentylacyjne). To one nas organizują. Kuchnie METOD to tak naprawdę kuchnie na miarę. Posiadają szeroki wybór szafek o przeróżnej wielkości. Idea kuchni METOD to przede wszystkim modułowość tzn. dostępność szafek w rozmiarach co 20 cm (20 – 40 – 60 – 80), meble praktycznie od ręki, ciekawy design oraz nietuzinkowe rozwiązania. Oczywiście zdarza się, iż we wnętrzu niejednokrotnie napotykamy na przeszkody np. kaloryfer czy też parapet. Wtedy na ratunek śpieszą nam listwy wykończeniowe, które załatwiają całą sprawę.

2. ZASADY

 Podczas planowania kuchni warto również pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego.

Zasada trójkata roboczego (51960)
Obrazuje ona ustawienie trzech głównych sprzętów kuchennych tj. lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka. Usytuowanie ich na wierzchołkach trójkąta sprawi, że tak naprawdę wszystkie potrzebne sprzęty będą w zasięgu ręki, a przygotowanie posiłków stanie się bardzo efektywne.

Ważne jest również by kolejność sprzętów pokrywała się z kolejnością wykonywania czynności. Oznacza to, że przygotowując posiłek najpierw wyjmujemy jedzenie z lodówki (strefa zapasów), dalej myjemy je w zlewie (zmywanie), przygotowujemy na blacie roboczym krojąc bądź obierając (przygotowywanie) i w końcu pieczemy lub gotujemy. Warto zachować tą kolejność, gdyż pozwoli ona zmniejszyć czas spędzony w kuchni do potrzebnego minimum.

3. PRZESTRZEŃ KUCHENNA        

Następny ważny aspekt przy projektowaniu kuchni, który musimy wziąć pod uwagę to zaplanowanie przeznaczenia przestrzeni kuchennej. Warto na początku spojrzeć na naszą starą kuchnię i zastanowić się jakie ma mocne i słabe strony. Dzięki temu zadbamy o to, aby nasza nowa kuchnia nie powielała starych błędów. Są to na przykład takie rzeczy jak: zbyt mało miejsca na przechowywanie, czy też źle dostosowana wysokość szafek, a może po prostu mała powierzchnia blatu roboczego, który dezorganizował czas spędzony przy przygotowaniu posiłków. Do tego warto uwzględnić również zwyczaje domowników np. częste biesiadowanie przy dużym stole, czy też codzienne korzystanie z mikrofalówki itp.

Kuchnia IKEA (51959)

4. BUDŻET

Dalej warto zwrócić uwagę na posiadany budżet. Oczywiście przy niskim budżecie nie będziemy w stanie pozwolić sobie na rozbudowane wyposażenie np. nie będziemy mogli otworzyć szafki na śmieci kolanem (to bardzo funkcjonalna opcja). W tym wypadku można zamontować wysuwane tace do segregowania odpadów, nie musimy się schylać tylko wysunąć je z szafki. Przy okrojonej wersji nie będzie nam świecić w szufladach podświetlenie OMLOPP. i Będziemy musieli obyć się bez elektrycznego domykacza pod zlewem.

Jednak kuchnie METOD oczarowały mnie tym, że to kuchnie na każdą kieszeń. Pokażę Wam to na podstawie dwóch projektów, które dla was przygotowałam O tym już za chwilę.

5. OŚWIETLENIE

Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest zaplanowanie oświetlenia kuchennego. Bardzo istotne jest, aby cały blat roboczy był dobrze oświetlony, gdyż to bardzo ułatwia nam pracę w kuchni. IKEA proponuje dwa rozwiązania – oświetlenie OMLOPP do którego potrzebne jest jedynie gniazdko oraz oświetlenie UTRUSTA wyposażone w kabel zasilający, który możemy puścić za szafkami. Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie szafek górnych, możliwe jest zainstalowanie lampek na szafce bądź suficie, najlepiej z możliwością ukierunkowania źródła światła.

Oświetlenie kuchni IKEA (51961)

6. STYL

Gdy uporamy się, już z tym całym wymiarowaniem (osobiście to najnudniejszy dla mnie etap), możemy przejść do bardziej przyjemnych aspektów projektowania, czyli wyznaczyć styl naszej kuchni. Czas więc na dobór blatu, frontów, czy uchwytów. Ja sama testując dziś narzędzie IKEA będę wierna od początku do końca stylowi nowoczesnemu, gdyż powiem szczerze, że bardzo zauroczyły mnie fronty KALLARP w kolorze szary turkus:) Biel bielą, ale ta zieleń ma w sobie to coś☺ Oczywiście miłośnicy innych stylów też znajdą coś dla siebie, np. świetnym rozwiązaniem do stworzenia stylu tradycyjnego będzie zastosowanie pasków dekoracyjnych.

Paki dekoracyjne (51958)

To jak dla mnie najważniejsze zasady. Warto je mieć w pamięci projektując naszą kuchnię.

Dziś pokaże Wam jak przetestowałam IKEA PLANNER – mega polecam!:) Zobaczycie jak można mieć kuchnię za 4 i 10 tysięcy, które wyglądają prawie tak samo. Brzmi niewiarygodnie?:)

OTO ETAPY:

1.    Tu podaje Wam link, pod którym możecie odnaleźć narzędzie do szybkiej wyceny kuchni.

VISTA PLANNER (51999)

2.Kolejny krok to wstawienie wymiarów, wybranie układu pomieszczenia i zaznaczenia elementów instalacji, a dalej to już sama przyjemność :)

3. Projektując online, założyłam sobie test, czy jest to możliwe, aby kuchnie wyglądały podobnie przy dwóch zupełnie różnych budżetach. Zależało mi na tym, aby pokazać Wam jak można bawić się i przekształcać szafki tym samym zmniejszając koszty. Narzędzie do szybkiej wyceny kuchni jest tak skonstruowane, że możemy kontrolować wysokość kosztów jakie ponieśliśmy do tej pory – przy każdej zmianie wyposażenia wycena całościowej kuchni również ulega modyfikacji.
 

Poniżej dwa projekty kuchni. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, jednak różnią się właśnie wyposażeniem.

PROJEKT 1

Ta kuchnia według wyceny kosztuje ponad 10 000 zł. Zastosowałam tutaj lodówkę w zabudowie, szereg szafek z szufladami, pojedynczymi i podwójnymi, szafki wiszące z zabudowanym okapem oraz piękny drewniany blat. Są to świetne rozwiązania, które ułatwiają na co dzień poruszanie się po kuchni.

Kuchnia wg VISTA PLANNER (52000)

PROJEKT 2

Ta kuchnia warta jest nieco ponad 5000 zł, czyli jest 2 razy tańsza niż projekt u góry☺ Jak widać zniknęła lodówka w zabudowie, w miejsce której pojawiła się lodówka wolnostojąca. Szafki wyposażone w szuflady zamieniłam na szafki z półkami i szafkę z koszami – tańsza opcja. Zmianie uległy również fronty szafek wiszących oraz blat i uchwyty.

Projekt kuchni VISTA PLANNER (52001)

To oczywiście tylko przykład, bo opcji jest naprawdę mnóstwo.

4. Mając już projekt kuchni pozostaje nam tylko go zrealizować. W tym celu zapisujemy plik z projektem. Możemy go też wydrukować. Na miejscu w IKEA jest możliwość skonsultowania naszego projektu z ekspertami IKEA, pełnej wyceny i zakończenia procesu gotową listą zakupową.

Lista zakupowa IKEA (52002)

5. Kiedy już wszystkie nasze wątpliwości są rozwiane – zamawiamy, kompletujemy i montujemy ☺ Najlepsze jest to, że tak naprawdę cała kuchnia dostępna jest od ręki. Wystarczy ją tylko skompletować, zawieźć do domu i zmontować. A kiedy będziemy chcieli coś zmienić w naszej kuchni w przyszłości, to fajnym pomysłem jest wymiana choćby tylko frontów. Kuchnia będzie jak nowa☺

6. Jeśli oczywiście nie czujemy się na siłach, aby zaprojektować samodzielnie naszą kuchnię, możemy udać się po pomoc do ekspertów IKEA. Są gotowi pomóc nam tak naprawdę na każdym etapie planowania i zakupu naszej kuchni.

 Ja pokusiłam się i dokonałam wstępnego planu i szybkiej wyceny w narzędziu online. Jestem nim oczarowana☺ Spróbujcie☺

 


O czym warto wiedzieć przy projektowaniu kuchni IKEA?


 

1. Projekt dostosowany do naszego budżetu.

IKEA oferuje nam masę rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o sprzęt jak i o wyposażenie szafek kuchennych. Sami możemy wybrać uchwyty, blat (grubość 28 i 38 mm) czy wyposażyć szafki.

Wyposażenie kuchni IKEA (52003)

2. Szafki kuchenne

Mamy do wyboru szafki stojące o różnej wysokości i głębokości. Są tu zarówno szafki o głębokości 60 cm, czyli bardzo pojemne, bądź 37 cm, z których można stworzyć wyspę kuchenną lub drugi ciąg szafek w wąskiej kuchni. Jest to również świetne rozwiązanie, szczególnie gdy chcemy zabudować kaloryfer. Wtedy wystarczy zastosować szafki o mniejszej głębokości oraz zainstalować kratkę wentylacyjną wbudowaną w blat kuchenny.

Jeśli chodzi zaś o wysokość mamy do wyboru: 60 cm i 80 cm. Niższe są ciekawym rozwiązaniem przy parapetach, bądź mogą służyć do gotowania razem z dziećmi. Szafki górne również możemy dopasować do naszego wnętrza, a jeśli mamy taką ochotę możemy zabudować nimi ścianę pod sam sufit. Dostępne są do nich półki pełne i szklane, sprzedawane po dwie sztuki, bądź półki wstawiane VARIERA. Dzięki nim wykorzystujemy zbyt duże, często puste przestrzenie w szafkach wiszących. Możemy też pokusić się głęboką szufladę pod szafką z piekarnikiem, dzięki czemu pomieścimy wszystkie blachy czy formy do pieczenia, a nawet naczynia żaroodporne. Mamy też możliwość wyboru zawiasów. W zależności od potrzeb możemy zastosować takie o kącie otwarcia 153 st. Wtedy łatwiej nam zajrzeć do szafki z drzwiami lub wewnętrznymi szufladami. Prawda, że sporo tego? :) Loving it!

3. Szuflady

I to jeszcze nie wszystko! Nie opowiedziałam wam jeszcze o szufladach, a naprawdę jest w czym wybierać i są istotne w każdej kuchni. Na przykład szuflady MAXIMERA to szuflady, które wysuwają się do samego końca, tym samym wszystko jest widoczne. Za jednym frontem mogą się też kryć dwie szuflady, dzięki czemu kuchnia wizualnie wygląda na jeszcze bardziej uporządkowaną. Do wysokich szuflad można dobrać przegrody przezroczyste, aby było widać, co znajduje się w środku.

Szuflady (51967)

Tańszą opcją, którą można zastosować w wyposażeniu szafek może być zainstalowanie koszy, w których równie dobrze można przechowywać drobniejszy sprzęt. Wybór akcesoriów do szuflad jest również powalający. Mamy tu maty gumowe, które ułatwiają przechowywanie, pojemniki i przedziałki w opcji białej czy bambusowej. Dzięki temu możemy zachować ład i porządek.

Kuchnia IKEA (51968)

Sami widzicie, że opcji jest sporo. Warto przemyśleć, jakie szafki i ich wyposażenie jest nam potrzebne. Potem możemy poustawiać wszystko w narzędziu do szybkiej wyceny i dostosować plan do swoich potrzeb i budżetu.

Opcji i możliwości, jak sami widzicie, jest całe mnóstwo. IKEA zawsze mnie zadziwiała swoimi pomysłami i rozwiązaniami. I tym razem mnie nie zawiodła. Loving it!:)Aby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.
Ebooki Lovingit