Inne

Kilka zasad, które musisz poznać, zanim się urządzisz mając w domu alergika

Kiedyś alergii podobno nie było. Przynajmniej ten temat nie był tak często poruszany jak teraz. Żyło się inaczej, jak to mówi moja mama. Co więcej, kiedy ktoś mówi, że musi być na diecie bezglutenowej to zastanawiamy się wpierw czy oby na pewno? Wege, gluten free, czy kawa na bezlaktozowym jest przecież bardzo sexy? Sama lubię, nie powiem. Ale uwierzcie mi, że spotykam też mnóstwo osób, które naprawdę mają ogromny problem z alergią i każdy dzień to dla nich walka. Ostatnio byłam w Bieszczadach i rozmawiałam z małżeństwem, które wyprowadziło się właśnie w to miejsce ze względu na ogromną alergię ich córeczki. Była na tyle silna i uciążliwa, że nie mogli już sobie z nią poradzić. Nie zdawałam sobie sprawy, że u niektórych to naprawdę przybiera taką ostrą postać. Postanowiłam zgłębić bardziej temat i napisać dla Was posta o tym jak urządzić mieszkanie, kiedy w domu ma się alergika. Niby proste, ale na dłuższą metę wymaga od nas ogromnej konsekwencji. Szczerze to podziwiam wszystkich, którzy się z tym zmagają. Wybrałam 12 zasad, o których warto pamiętać.

1. Pościel alergiczna to podstawa

Na rynku jest mnóstwo typów, w większości wypadków poleca się pościel syntetyczną. Warto sprawdzić czy dany producent ma atesty czy certyfikaty potwierdzające jej jakość.  Są nawet specjalne kołdry antyroztoczowe. I tu najważniejsza kwestia – każdą pościel trzeba prać często w 60 stopniach Celsjusza! I tu warto sprawdzić, ile czasu taka pościel potrzebuje, aby wyschnąć całkowicie. To będzie miało dla nas znaczenie – no chyba, że zaopatrzycie się w mnóstwo kompletów. No dobra, ale samo ich wyschnięcie też zajmuje mnóstwo miejsca!

Pościel antyalergiczna (55949)

2. Nawilżacze powietrza – podstawa!

Czasami można też spotkać nawilżacze, które zarazem oczyszczają powietrze! I to na pewno fajna opcja! Mogą wspomóc radzenie sobie z objawami alergii, a nawet je znacząco złagodzić. Tu warto, aby urządzenie miało dość spory pojemnik na wodę oraz możliwość regulacji, m.in. regulacji poziomu produkcji pary. Zimą, kiedy powietrze jest suche są niezastąpione!

Nawilżacz powietrza do domu (55950)

3. Naturalne materiały na podłodze są rekomendowane!

Podobno drewno, płytki kamienne i ceramiczne są bardzo sprzyjające alergikom. Podłogi laminowane mogą być, ale trzeba zwrócić uwagę, czy do ich produkcji nie użyto klejów, które mogą uczulać. Co do korka to też nie ma obawy – można!

Jeśli z kolei myślisz o wykładzinie to wcale się jej nie obawiaj! Tylko po prostu często ją odkurzaj. A podłogę zmywaj na mokro, tak aby dokładnie pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń.

Weź pod uwagę czy dana podłoga (parkiet, wykładzina, etc.) ma atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

4. Sofa skórzana lepsza niż tapicerowana, ale nie ma sytuacji bez wyjścia!

Skórzane meble są polecane! Jeśli uwielbiasz z kolei te z tkaniny (ja jestem ich zwolenniczką) to musisz pamiętać, aby je czyścić często i najlepiej żelazkiem parowym, które w pełni zdezynfekuje materiał.

Żelazko parowe do czyszczenia tapicerki (55951)

5. Żelazko parowe to must have!

Dzięki temu będziesz mogła zdezynfekować także maskotki dziecięce, koce czy zasłony! Sama używam i polecam w 100%.

6. Im mniej poduszek i tkanin, tym lepiej!

Niestety o ile kocham dekoracje i stylizowanie wnętrz, to w przypadku miejsc, gdzie mieszka alergik musimy ich unikać. Im mniej tym lepiej. Sprawdzą się wiec minimalistyczne sofy i do tego najlepiej skórzane! I zasada im mniej tym lepiej tyczy się wszystkich zbędnych bibelotów.

W aranżacji domu dla alergika powinno być jak najmniej tkanin i poduszek.

7. Regularne czyszczenie klimatyzacji

Klimatyzacja jest jak dla mnie wynalazkiem wszech czasów. I nie wyobrażam sobie jej nie mieć w domu. Jeśli któryś z waszych domowników ma alergię to musisz ją czyścic raz na miesiąc (mam na myśli filtry). Są też często specjalne czytniki zużycia filtrów, w które warto się zaopatrzyć.

Klimatyzacja w domu, (55953)

8. Środki czystości bez konserwantów i bez alergenów

Na szczęście teraz można łatwo już znaleźć takie środki do czyszczenia, które mają w sobie naturalne składniki. Natomiast to co ja polecam to po prostu wodę z octem – sprawdza się doskonale: od drewnianych blatów po podłogi i odkamienianie.

Środki czystości w domu alergika (55954)

9. Farby do malowania – koniecznie z atestem

Polecam Wam farby, które mają atesty i są przyjazne dla alergików. Często przechodzą specjalne testy i mają odpowiednie dokumenty to potwierdzające.

Próbnik kolorów (55955)

10. Materac i pościel musi być wymieniana regularnie!

Materace dla alergika są tak samo wygodne jak dla innych. Po prostu tu ważny jest materiał. Są wykonane ze specjalnych pianek. I trzeba je regularnie wymieniać. Pokrowiec jest równie ważny i podczas zakupu konkretnie szukamy modeli antyalergicznych. Materac lateksowy jest najczęściej rekomendowanym.

Pościel dla alergika (55956)

11. Wietrzenie pomieszczeń

Pamiętaj, aby w trakcie trwania sezonu alergicznego robić to wieczorem. Poza sezonem jak najczęściej, aby pozbyć się alergenów wewnątrz domu.

12. Wymiana ręczników

Jak często? Po trzech użyciach powinny być nowe. Higiena jest tu niesamowicie istotna! Wilgotny ręcznik jest miejscem mnóstwa zarazków. Ważne, żeby mieć możliwość ich całkowitego wysuszenia, bo wilgoć jest niekorzystna! I trzeba na nią uważać, szczególnie przy alergiach.

Ręczniki w aranżacji (55957)

Wpis powstał we współpracy z ZYRTEC UCB

Więcej informacji o produkcie

Zdjęcia: Małgorzata OpalaAby zadać pytanie musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.

Aby dodać do ulubionych musisz się zalogować.
Przejdź do strony logowania »

Jeśli nie masz jeszcze konta przejdź do rejestracji.